Obecný úrad
Špania Dolina 132
974 01 Špania Dolina
Osobnosti zo Španej Doliny
Špaňodolinskí rodáci a osobnosti dlhodobo pôsobiace na Španej Doline
Predhovor
Teml Vojtech ( Adalbert )
* 19. november 1775 Špania Dolina
† 20. august 1835 Nitra
rímskokatolícky kňaz
kanonik
regionálny historik
vynikajúci kazateľ
Pôsobil vo Veľkých Chlievanoch, Bánovciach nad Bebravou a Bobote. Potom bol farárom v Dubnici nad Váhom a súčasne dekanom ilavského obvodu, neskôr sa stal kanonikom sídelnej kapituly v Nitre. Ako regionálny historik zanechal aj obsiahlu kroniku dubnickej farnosti, ktorá je žriedlom vedomostí o živote a pôsobení J. B. Magina, jedného z popredných ideológov slovenskej národnosti na začiatku 18. storočia.
Sásik Vojtech
* 12. apríl 1813 Špania Dolina
† 18. máj 1891
rímskokatolícky kňaz
Pôsobil v Čiernom Balogu, Podkoniciach, od roku 1846 ako správca fary vo Zvolene, Dobrej Nive, Kláštore, Valaskej, Dolnej Mičinej, Starých Horách, Sv. Ondreji a nakoniec v Tŕní. Bol národovec.
Wachtler Kazimír
* 15. február 1815, Špania Dolina
† 11. apríl 1872, Banská Bystrica
pedagóg, správca ľudovej školy
tribún
mešťanosta
Ako správca ľudovej školy v Banskej Bystrici venoval veľa pozornosti rozvoju školstva. V roku 1856 bol pri zrode banskobystrického učiteľského ústavu známeho svojou pokrokovosťou. Na počesť K. Wachtlera mesto Banská Bystrica založilo nadáciu 400 zlatých, z ktorých úroky sa dávali chudobným žiakom. Na riadení mesta sa zúčastňoval ako jeho tribún ( obranca práv ľudu ), neskôr spravoval mesto ako mešťanosta.
Stollmann Andrej
* 3. november 1852 Špania Dolina
† 1. september 1933 Banská Bystrica
výtvarný pedagóg a maliar
Ako výtvarný pedagóg pôsobil na evanjelickom gymnáziu, priemyselnej škole, meštianskej škole a mnohých ďalších školách v Banskej Bystrici. Popri pedagogickej činnosti sa venoval maľbe. Maľoval historické a architektonické pamiatky mesta Banská Bystrica. Ďalší tematický okruh predstavoval portrétnu tvorbu. Maľoval portréty básnikov, spisovateľov, národovcov, banskobystrických vzdelancov a verejných činiteľov. Významnou orientáciou jeho tvorby boli aj figurálne kompozície s náboženskou tematikou.
Sipos Július Andrej
( Síposs Andor Gyula )
* 27. júl 1853 Špania Dolina
† 11. február 1935 Košice
podnikateľ
verejný činiteľ
Obchodník s textilom, od roku 1884 majiteľ továrne na výrobu pleteného tovaru v Košiciach, od roku 1919 aj s filiálkami v Príbeníku a Španej Doline. V rokoch 1904 – 1918 bol predsedom Obchodnej a priemyselnej komory v Košiciach. Viackrát bol členom mestského zastupiteľstva. Publikoval v košickej a budapeštianskej odbornej tlači.
Medrický Július
* 2. január 1871 Špania Dolina
† 14. február 1942 Liptovský Hrádok
pedagóg
národovec
organista
zberateľ ľudového umenia
Ukončil Štátny učiteľský ústav v Kláštore pod Znievom. Učil v Tajove, Banskej Bystrici – Radvani a do konca aktívnej služby pôsobil v župnom sirotinci ako učiteľ a vychovávateľ. V Tajove sa spriatelil s Jozefom Gregorom – Tajovským. Okrem učiteľskej práce uverejňoval ľudovýchovné a národopisné články v novinách a časopisoch. Je autorom zbierky “Vianočných piesní”. Iniciátor a organizátor každoročných stretnutí rodákov v Španej Doline ( 6. august ). Rodná obec je aj miestom jeho posledného odpočinku.
Vajcík Alexander
* 8. február 1887 Špania Dolina
† 9. jún 1964 Banská Bystrica
rímskokatolícky kňaz
kanonik
Pôsobil ako kaplán v Beňuši, Žarnovici, Jastrabej, Detve a Banskej Bystrici. Potom spravoval farnosť v Horných Opatovciach a od roku 1934 v Banskej Bystrici. Tu sa stal dekanom, v roku 1942 získal hodnosť pápežského komorníka a stal sa kanonikom. Patril medzi vynikajúcich kazateľov.
Ries Viliam, PhDr.
( Javor Ivan )
* 29. máj 1904 Špania Dolina
† 23. február 1989 Bratislava – Rača
rímskokatolícky kňaz
od polovice štyridsiatych rokov pôsobil mimo pastorácie
spisovateľ
pedagóg
Ako kňaz pôsobil vo Veľkých Kostoľanoch, v Teplej pri Banskej Štiavnici, Antole a krátko v Sebechleboch. Angažoval sa ako redaktor. Prispieval do mnohých novín a časopisov. Písal poéziu, prózu, úvahy i kritiku. Ako pedagóg pracoval na viacerých miestach, najdlhšie ako stredoškolský profesor v Humennom. Venoval sa prekladateľskej činnosti, čo mu umožňovala znalosť mnohých jazykov. Prezentoval sa aj ako historik.
Tučnák Viliam, docent, Ing., CSc.
* 5. december 1921 Špania Dolina
†
vysokoškolský pedagóg
Pôsobil na hospodárskych školách v Košiciach, Prešove a Bratislave. Pričinil sa o vznik Hospodárskej školy pre pracujúcich v Bratislave a bol jej prvým riaditeľom. Od roku 1960 pôsobil na VŠE – Obchodnej fakulte v Bratislave. V roku 1963 bol vymenovaný za docenta. Pôsobil vo viacerých akademických funkciách: vedúci katedry, prodekan, prorektor. Popri pedagogickej práci sa venoval publikačnej a vedecko – výskumnej činnosti.
Očenáš Benjamín, docent, PhDr., CSc.
* 8. august 1921 Špania Dolina
† 16. január 1995 Banská Bystrica
vysokoškolský pedagóg, vyučoval jazyk nemecký, latinský a osobitne sa špecializoval na jazyk anglický
tlmočník
prekladateľ
Učil na gymnáziu, Škole dôstojníckeho dorastu v Kremnici a v roku 1957 nastúpil do funkcie riaditeľa Strednej odbornej školy pre pracujúcich v Banskej Bystrici. Medzitým si rozšíril svoju aprobáciu o jazyk slovenský a anglický a v roku 1965 nastúpil ako odborný asistent na Pedagogickú fakultu v Banskej Bystrici na katedru cudzích jazykov. Po ďalšom štúdiu získal doktorát filozofie i hodnosť kandidáta vied. Stal sa docentom a vedúcim katedry cudzích jazykov, neskôr prodekanom Pedagogickej fakulty v Banskej Bystrici. Bol autorom viacerých vysokoškolských skrípt pre výučbu angličtiny a nemčiny. Ako člen redakčnej rady časopisu “Cizí jazyky ve škole” v Prahe sa výrazne angažoval v publikačnej činnosti.
Vajcik Peter, univ. prof., PhDr., ThDr. ( Vajcík )
* 17. apríl 1902 Špania Dolina
† 5. jún 1985 Bratislava
pôvodne rímskokatolícky kňaz
pseudonym Patrolazčan, Veršinov
stredoškolský, neskôr vysokoškolský pedagóg
historik školstva
Po vyštudovaní teológie začínal ako kaplán vo Vrútkach a Banskej Bystrici. Po zmene profesionalizácie pedagóg. Bol zakladateľom moderného historicko – pedagogického bádania na Slovensku v medzivojnovom a povojnovom období. V začiatkoch sa venoval teologickým otázkam, psychológii a filozofii, neskôr sa zameral hlavne na pedagogiku. Zaoberal sa problematikou dejín školstva a pedagogiky i pedagogickej metodológie. Publikoval veľké množstvo odborných príspevkov v rôznych periodikách, písal štúdie do rozličných zborníkov a pedagogických časopisov. Bol autorom viacerých štúdií o svetových pedagogických osobnostiach. Fundamentálnou vedeckou prácou je monografia “Školstvo, študijné a školské poriadky na Slovensku v XVI. storočí”. Dielo je významným prínosom pre históriu nášho školstva.
Teml Ján
* 17. január 1766 Špania Dolina
† 25. august 1830 Dobrá Niva
rímskokatolícky kňaz
národovec
Pôsobil ako kaplán v Španej Doline, Banskej Bystrici a Močiari. Neskôr ako farár v Sklených Tepliciach, Žarnovici a Dobrej Nive, kde sa stal aj dekanom. Patril k bernolákovcom, bol členom Slovenského učeného tovarišstva.
Sásik Ignác
* 19. apríl 1821 Špania Dolina
† 29. december 1896 Zvolenská Slatina
rímskokatolícky kňaz
vicerektor seminára
Ako kaplán pôsobil v Jastrabej a Veľkom Poli, ako správca farnosti v Píle, Čiernom Balogu, Detve, Hliníku, Prievidzi, Radvani. Od roku 1865 vicerektor seminára a potom od roku 1873 farár v Sáse. Patril medzi vynikajúcich národovcov – kňazov, bol chýrny kazateľ, spisovateľ a publicista.
Bodický Samuel
* 9. október 1850 Špania Dolina
† 22. august 1919 Senné
evanjelický farár
spisovateľ
prekladateľ z anglickej, maďarskej a ruskej literatúry
Teológiu absolvoval vo Viedni. Ako farár pôsobil v Ozdíne a Sennom. Napísal viacero prozaických príbehov s aktuálnou spoločenskou tematikou. Výber z jeho prác vyšiel pod názvom ,, Otcova kliatba “. Zameral sa aj na literárnohistorické portréty ruských a ukrajinských spisovateľov ( Gogoľ, Krylov, Lermontov, Puškin ). Písal do tlače, zborníkov a patril k veľkým národovcom.
Bodický Michal, ThDr. h. c.
* 25. september 1852 Špania Dolina
† 23. december 1935 Bratislava
evanjelický farár
literát
pedagóg
verejný činiteľ
Vysvätený za kňaza bol počas generálneho konventu v Pešti v roku 1875. Ako kaplán pôsobil v Sennom, odtiaľ prešiel za evanjelického farára na Pondelok a neskôr do Krajného. Udržiaval úzke vzťahy s rodinou Štefánikovcov a na krajňanskú faru neraz zavítal i Milan Rastislav Štefánik. Popri svojich kňazských povinnostiach osobitnú pozornosť venoval najmä mládeži. V roku 1920 sa stal profesorom dejín a praktickej exegézy a zároveň dekanom evanjelickej Teologickej fakulty v Bratislave. Čestný doktorát dostal od Husovej evanjelickej bohosloveckej fakulty v Prahe. Ako publicista sa zaoberal históriou a teológiou. Napísal životopisy významných slovenských dejateľov Š .M. Daxnera, P. Dobšinského, J. Kollára, S. Ormisa, A. H. Škultétyho, vydal 3 zväzky kázní pod názvom “Svedectvo viery”, dielo “Rozpomienky a pamäti”, napísal množstvo článkov s národno – uvedomovacou tematikou, prispieval do cirkevných časopisov.
Kmeť Štefan, ThDr.
* 13. júl 1868 Špania Dolina
† 5. november 1955 Sliač
rímskokatolícky kňaz
pseudonym Špaňodolinec
spisovateľ
publicista
Teológiu absolvoval vo Viedni. Ako kaplán v neskoršom období správca farnosti pôsobil v Banskej Bystrici, Krupine, Selciach, vo Zvolene, v Hronci, Lopeji a Medzibrode. Bol literárne činný. Napísal veľké množstvo článkov v náboženskej tlači. Dôrazne zastával práva Slovákov. Zaslúžil sa o prebúdzanie a udržanie národného života. Publikoval aj prózu s výraznou nábožensko – didaktickou a národno-buditeľskou tendenciou, napr.: “Aj Betka bola múdra”, “Buď povďačný”. Zaujímavo opísal svoju cestu po krajinách Orientu pod názvom “Na východe”.
Judt Michal, Dr. h. c.
* 23. september 1876 Špania Dolina
† 24. apríl 1942 USA
rímskokatolícky kňaz
pseudonym Spivak zo Slovaktown
spisovateľ
krajanský pracovník
Pôsobil ako kaplán v Beňuši, Novej Bani, Hliníku, Brezne, ako farár v Hornej Lehote, Bystričanoch a Detvianskej Huti. V roku 1913 odišiel do USA, kde pôsobil ako reverend na rôznych miestach, naposledy v slovenskej kolónii mesta Slovaktown v štáte Arkansas. Šíril tam slovenskú reč, slovenskú pieseň, usporadúval koncerty a kultúrne programy. Písal úvahy, rozprávky, básne, čo uverejňoval v rozličných slovenských časopisoch. Myslel aj na svoje rodisko, čo vyjadril v básni “Rozpomienka”, ktorú uverejnil v časopise “Listy sv.Františka”, ktorý vydávali slovenskí františkáni v USA. Patril medzi popredné osobnosti slovenského života na americkej pôde. Zomrel na následky autonehody.
Slobodník Jozef
* 1. február 1902 Špania Dolina
† 20. apríl 1951 Banská Bystrica
rímskokatolícky kňaz
profesor náboženstva
Ako kaplán pôsobil na Starých Horách, v Žarnovici, Brezne, Zvolene a v Martine. V roku 1934 sa stal profesorom náboženstva a učil na gymnáziu v Martine, neskôr v Prievidzi a potom vo Zvolene. V roku 1948 bol z politických dôvodov prepustený zo štátnej služby. Ďalej pôsobil v kňažskej službe v Slovenskej Ľupči a nakoniec v Krupine.
Čillík Ivan, Ing., CSc.
* 2. január 1928 Špania Dolina
geológ
Pracoval ako závodný i podnikový geológ. V roku 1964 – 1968 bol na Sekretariáte RVHP v Moskve ako poradca pre techniku prieskumu pevných nerastov. Po návrate pracoval v Geologickom prieskume n. p., Spišská Nová Ves, kde pôsobil ako vedúci špeciálnej geologickej skupiny pre tatridy – veporidy a odborný geológ pre ekonomiku nerastných surovín. V teréne riadil geologicko – prieskumné práce na mnohých ložiskách – Smolník, Poproč, Dúbrava, Jasenie, Zázrivá, Mojtín, Pezinok i Špania Dolina. ( Po ňom je pomenovaná prieskumná štôlňa v Španej Doline ). Angažoval sa rozsiahlou publikačnou činnosťou, napr. aj: Špania Dolina – Geologická stavba a zrudnenie. Odborné vedomosti mu umožňovali rozsiahlu angažovanosť v Československej vedecko – technickej spoločnosti, Slovenskej geologickej spoločnosti i v redakčných radách odborných časopisov.
Adamec Vojtech
* 12. júl 1926 Špania Dolina
† 27. apríl 1973 Košice
hudobný pedagóg
hudobný skladateľ
dirigent SĽUK-u
zbormajster čs. rozhlasu v Košiciach
Začínal ako učiteľ a organista. Potom v SĽUK-u začala jeho umelecká dráha profesionálneho dirigenta. Ako dirigent a zbormajster pokračoval v Košickom rozhlasovom orchestri. Súčasne pôsobil ako externý profesor zborového spevu, prednášal hru z partitúry, inštrumentáciu, intonáciu a základy dirigovania na Konzervatóriu v Košiciach. V roku 1972 sa stal interným profesorom zborového dirigovania. Od mladosti sa venoval komponovaniu, upravoval ľudové piesne, tvoril scénickú hudbu. Vyznačoval sa vysokou angažovanosťou v hudobnom živote celého východného Slovenska. Pod jeho umeleckým vedením absolvovali spevácke zbory úspešné koncerty na Slovensku i v zahraničí.
Mistrík Jozef, univ. prof., PhDr., DrSc.
* 2. február 1921 Špania Dolina
† 14. júl 2000 Bratislava
jazykovedec
literárny vedec
grafológ
stenograf
vysokoškolský pedagóg
Začínal ako učiteľ v rodnej obci, potom pôsobil ako stredoškolský profesor v Trenčíne a Bratislave. Pracoval ako pedagóg a výskumný pracovník v stenografii. Spolu s poprednými stenografmi vypracoval vyšší, takzvaný druhý stupeň krátenia, ktorým sa zvýšila efektívnosť stenografov o desiatky percent. S pracovníkmi Slepeckého ústavu v Levoči, s Jozefom Vráblom, vypracoval systém slovenského skratkopisu pre nevidiacich, ale nakoniec hlavnou profesiou mu bola jazykoveda. Spočiatku gramatika, potom štylistika, literárna veda, a komunikácia. Od roku 1961 bol zamestnaný v Slovenskej akadémii vied a od roku 1966 na Univerzite Komenského Bratislava ako vedecký pracovník, docent a profesor. Ako hosťujúci profesor paralelne pôsobil na univerzitách v Kolíne nad Rýnom, Moskve, Oxforde, Sheffielde a krátkodobo na mnohých ďalších. Publikoval desiatky príručiek, slovníkov a učebníc zo stenografie a strojopisu. V ťažiskovej oblasti – jazykovede to bolo do 100 knižných publikácií a viac ako 200 vedeckých štúdií a odborných článkov doma i v zahraničí. Z knižných prác sú to napríklad : Praktická slovenská štylistika, Slovenská štylistika, Vektory komunikácie, Slovník tlače, Jazykovointonačné prostriedky recitátora, Rétorika, Grafológia, Jazyk a reč, Umelecký prednes prózy a iné. Popri mnohých organizačných aktivitách významné výsledky dosiahol v organizovaní a zveľaďovaní letnej školy Studia Academica Slovaca, ktorú viedol takmer 20 rokov.
Osobnosti dlhodobo pôsobiace na Španej Doline
Makovník Štefan, prof., Ing.
* 13. september 1915 Rožňava
†
vysokoškolský pedagóg
Detstvo i chlapčenské roky prežíval na Španej Doline, kam sa presťahovala celá rodina po smrti jeho otca. V roku 1939 absolvoval vysokoškolské štúdium na ČVUT v Prahe a potom sa začal venovať lesníckej problematike. Začínal na Riaditeľstve Štátnych lesov v Banskej Bystrici, potom na Ústrednom riaditeľstve Štátnych lesov v Bratislave a v roku 1948 sa stal predsedom Lesníckej a drevárskej ústredne v Bratislave. V r. 1951 – 1960 pracoval ako riaditeľ v n.p . Lesostav, neskôr v n.p. Pôdohospodársky stavebno – technický rozvoj a nakoniec do roku 1966 ako riaditeľ Združenia pre poľnohospodársku výstavbu a meliorácie v Bratislave. V ďalších rokoch sa orientoval na prácu v školstve, od roku 1967 ako vedúci Katedry lesníckych stavieb na Vysokej škole lesníckej a drevárskej vo Zvolene. V tom istom roku sa stal profesorom a v r. 1969 – 1976 bol prorektorom uvedenej vysokej školy. Vo vedeckovýskumnej práci skúmal vplyv sprístupňovania vysokohorských lesov na rekreačnú funkciu lesa. Zaslúžil sa o uplatňovanie novej techniky v lesníckych stavbách. V tejto oblasti je autorom viacerých publikácií, odborných a vedeckých článkov.
Langer Jozef
* 7. marec 1913 Dubrovník ( bývalá Juhoslávia )
† 5. máj 2003 Hontianske Tesáre
kartograf
akademický maliar
Detstvo prežil v bývalej Juhoslávii. Po návrate rodiny do Čiech začal pracovať ako 19 ročný vo Vojenskom zemepisnom ústave v Prahe. Vyhotovoval rôzne plány a mapy pomocou fotografických snímok, čím vznikali kreslené panoramatické mapy s podpisom Langer. Po preložení do Banskej Bystrice a odchode z činnej služby sa venoval výlučne maliarstvu. Objavil Španiu Dolinu a stal sa maliarom špaňodolinskej krajiny. Po oboznámení sa s prostredím a meniacimi sa krátkodobými pobytmi zriadil si dlhodobo ateliér v bašte za kostolom. Zúčastňoval sa mnohých výstav. V jeho tvorbe bola olejomaľba a hlavne akvarely. Na jeho počesť a niekoľko desaťročné pôsobenie na Španej Doline sa každoročne organizuje maliarske a sochárske sympózium.